Důležité upozornění:

Žádáme chovatele o úpravu pohledu na hodnocení „lehkého porodu“ a o označování porodů zhoršenou známkou i v případě, že porod probíhá o něco obtížněji, než je v daném chovu běžné. 

Stáje, u kterých je více než 97% porodů klasifikováno stejným stupněm (nejčastěji porod bez asistence - 1) jsou z výpočtu vyřazeny, protože z dat není možné vyhodnotit vliv dědičnosti na průběh porodu. 

 

Při návštěvách chovů narážíme na to, že si často chovatelé nedokáží správně nastavit hranice jednotlivých kódů škály porodů. Je škoda, když pak z hodnocení vypadávají chovy, které se snaží přesně dodržovat metodiku, ale nemají informaci o tom, že z výpočtu vypadávají. Z toho důvodu přikládáme seznam podniků, které díky vysokému podílu jedničkových porodů jsou vyřazeny z výpočtu. Seznam je aktualizován čtvrtletně a mají ho organizace KU k dispozici. Prosíme o jeho projití a v případě, že se v něm najdete, pokuste se upravit svůj pohled na hodnocení porodů ve své stáji. Dosáhnete tím vyššího rozvrstvení celé škály a tím i přesnějšího výpočtu PH.

 

Plemenná hodnota pro obtížnost porodů je důležitým ukazatelem pro chovatele při výběru býka k inseminaci ve svém chovu.

Základem pro výpočet PH jsou správná data od chovatelů v dostatečném množství.

Průběh porodu hlásí zootechnik KU formou „Hlášení změn otelení a přesunů“ (HZOP) společně s ostatními změnami na základě informace od chovatele.


Průběh porodu a význam jednotlivých kódů je uveden v: ZÁSADY VEDENÍ ÚSTŘEDNÍ EVIDENCE AUTOMATIZOVANÉ ZPRACOVÁNÍ DAT KONTROLY UŽITKOVOSTI SKOTU (str. 24) https://www.cmsch.cz/getattachment/PLEMDAT/Dokumentace/Zasady-a-pokyny-KU/Zasady-vedeni-UE-Automatizovane-zpracovani-dat-K/Zasady-AZD-KU_20190910.pdf.aspx/?lang=cs-CZ

 

Kódy průběhu porodu a popis

1 - snadný porod - porod bez asistence

2 - normální porod - porod s pomocí maximálně 2 osob

3 - těžký porod pomoc více osob, asistence veterináře, jednoznačně nežádoucí průběh porodu, císařský řez

4 - císařský řez tento kód se používá pouze pro masná plemena pro jednoznačnou identifikaci porodu císařským řezem (ostatní plemena označují císařský řez kódem 3)

9 - bez informace - informace o průběhu porodu není dostupná

 

Pro odhad plemenné hodnoty se používají data hlášená prostřednictvím plemenářské evidence, tedy HZOP. Průběh porodu hlášený cestou ÚE slouží chovateli pro kontrolu správnosti hlášení.

 

V případě jakýchkoli dotazů kontaktujte Ing. Vondráška

 

Níže je přiložena tabulka chovů s vysokým zastoupením jedniček v hlášení obtížnosti porodů. Zde si můžete zkontrolovat, jak na tom sami jste.

Kalendář

březen 2020
Po Út St Čt So Ne
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Černostrakaté

Novinky

 

 

 

Krávy versus životní prostředí

Sledujte informační kanál Dr. Franka Mitloehnera odborníka na kvalitu ovzduší a profesora z fakulty živočišné výroby na University of California, Davis. 

YouTube kanál Dairy Cares                    dairy cares

Video Auta versus krávy je zajímavým příkladem

Nové video s českými titulky: Snižování metanu z živočišné výrovy

(české titulky ve videu, pod zubatým kolečkem vpravo dole)