Index SIH pro krávy byl sjednocen a počítá se podle stejného vzorce jako u býků.

Do výpočtu jsou zahrnuty také plodnost a dlouhověkost z metody blending. Každá plemenice má tedy vypočtený a v prohlížeči plemenic zveřejněný index, který vychází z vlastních PH. Pokud kráva ještě nemá vlastní užitkovost, ale je genotypována je u ní použita genomická PH pro daný znak. Kráva, která nebyla genomovaná, musí mít pro výpočet a zveřejnění indexu SIH v prohlížeči plemenic vlastní hodnocení pro produkci a zevnějšek.

Pro zveřejnění krávy v sestavě TOP musí mít kráva exteriér hodnocený bonitérem ČMSCH, a.s. Plemenice, která byla genomovaná, je označena písmenem g a má zveřejněny i hodnoty pro plodnost a dlouhověkost, ostatní mají hodnotu pro dlouhověkost a plodnost převzatu z původu a jejich hodnota se v TOP nezveřejňuje z důvodu nízké spolehlivosti.

Vzhledem k tomu, že dosud měly plemenice za bázi pro výpočet indexu SIH-K jen samostatné výsledky krav, celkový index SIH u krav nyní opticky poklesl oproti staršímu SIH-K. Srovnávají se totiž na „přísnější“ bázi býku, která u SIH zůstává. Obě hodnoty jsou tak nyní porovnatelné.

Podrobné informace k výpočtům najdete na stránkách Plemdatu v sekci Dokumentace – Metodiky stanovení PH

https://www.cmsch.cz/CMSCH.cz/media/lib_Plemdat/SIH.pdf

Kalendář

květen 2020
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Černostrakaté

Novinky

 

 

 

CloudDNA

Jednoduchý nástroj k managementu stáda pro chovatele, kteří již genotypují své plemenice. Pokud jste zapojeni do projektu FitCow ClouDNA je tu pro Vás.

Program i manuál je možno stáhnout: ZDE 

ClouDNA

V případě jakýchkoli komplikací, žádostí o radu, či námětů ke zlepšení kontaktujte Ing. Vondráška