Ve Francie se potýkají s nákazou anthrax

  • čtvrtek, srp 30 2018
  • Napsal(a)  Super User
Francie čelí nejhoršímu vypuknutí antraxu za posledních 20 let. Úřady a média hlásí úmrtí již více než 50 zvířat na 28 různých farmách. Ohnisko nákazy bylo hlášeno ve francouzském...

Francie čelí nejhoršímu vypuknutí antraxu za posledních 20 let. Úřady a média hlásí úmrtí již více než 50 zvířat na 28 různých farmách. Ohnisko nákazy bylo hlášeno ve francouzském departmentu Haute-Alpes na jihovýchodě země. Nemoc zabila dobytek, ale i ovce a koně. První případy u zvířat byly objeveny v Montgardinu asi 15 km východně od Gapu, kde bylo 28. června nalezeno šest mrtvých krav.

Anthrax neboli sněť slezinná je onemocnění způsobované baktérií Bacillus anthracis přenášené sporami, které může způsobit náhlou smrt u zvířat. Primárně se jedná o onemocnění hospodářských zvířat, zejména hovězího dobytka, nicméně je přenosné i na člověka, kterému může způsobovat těžká onemocnění, někdy i s následkem smrti. Nákaza vyskytuje častěji v horkých létech, které následují období silných dešťů.

Zvířata na postižených farmách jsou proti antraxu očkována, chovy jsou uzavřeny nejméně po dobu 21 dní. Nákaza je poměrně vzácná, ne však výjimečná. Jen ve Francii bylo od roku 1999 zaznamenáno více než sto ohnisek, přičemž v průměru bylo hlášeno až 10 případů ročně. V roce 2008 bylo zaznamenáno 23 ohnisek, z toho 21 v následujícím roce. Poslední známý případ v Hautes-Alpes pochází z roku 1992.

Celý článek

Číst 442 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v RSS zprávičky

Z posledních chovatelských akcí

Aktuální Novinky

Titulka I 18 novinky web