Včely vystavené běžně používaným pesticidům přestávají létat, zjistili vědci

  • středa, kvě 03 2017
  • Napsal(a)  Super User

image

Studie vědců z Kalifornské univerzity v San Diegu a italské Boloňské univerzity vůbec poprvé prokázala, že pesticidy běžně používané v zemědělství ovlivňují u jinak zdravých včel schopnost létat....
image
Vědci se na vztah neonikotinoidových pesticidů a létání zaměřili poté, co z předchozích výzkumů vyplynulo, že včely, které se vydaly opylovat chemicky ošetřená pole, se do úlů nevrátily.
Studie vědců[2] z Kalifornské univerzity v San Diegu a italské Boloňské univerzity vůbec poprvé prokázala, že pesticidy běžně používané v zemědělství ovlivňují u jinak zdravých včel schopnost létat.
Víme, reklamy jsou otravné. A respektujeme, že je máte vypnuté :-) Budeme rádi, když nás podpoříte jinak.

Pro ověření své hypotézy vědci sestrojili zařízení, jakýsi včelí kolotoč, ve kterém byla zkoumaná včela upevněna k ramínku a létala stále dokola. Zařízení umožnilo vědcům včely zkoumat v prostředí, které mohli plně kontrolovat.

Testování trvalo měsíce a ze získaných dat vyplynulo, že typické úrovně expozice neonikotinoidů, kterým by včely mohly být vystaveny při hledání potravy na zemědělských plodinách - ale pod smrtelnými hladinami - vedly k podstatnému poškození schopnosti včel létat.

Vědci se na vztah neonikotinoidových pesticidů a létání zaměřili poté, co z předchozích výzkumů vyplynulo, že včely, které se vydaly opylovat chemicky ošetřená pole, se do úlů nevrátily.

Vědci ve svém experimentu pracovali s pesticidem Thiamethoxam, který se používá například na ošetřování kukuřice, sóji či bavlny. „Náš experiment je prvním laboratorním pokusem napodobit podmínky v zemědělství a zkoumat tak vliv pesticidů na jinak zdravé včely,“ říká Simone Tosi z Kalifornské univerzity. „Pesticidy negativně ovlivňují schopnost včel létat, omezují jejich výdrž, rychlost a vzdálenost, kterou jsou včely schopny uletět.“

Pro včely je schopnost létat životně důležitá, je to jediný způsob, kterým si dokáží opatřit potravu. Schopnost včelího létání je ale životně důležitá i pro člověka, protože na včelím opylování zemědělských rostlin závisí i produkce potravin pro lidi.

Vědci zjistili, že jedno až dvoudenní expozice pesticidům ovlivňuje schopnost létat, kratší expozice krátkodobě zvýší včelí aktivitu. Včely pak létají dál, ale více přitom bloudí. „U takových včel je pak větší pravděpodobnost, že se do svého úlu nevrátí,“ dodává James Nieh z Kalifornské univerzity. Pesticidy tedy včely zpravidla nezabije přímo, smrt jim přivodí tím, že ovlivní jejich chování.

„Včely jsou vysoce společenské organismy. Chování tisíců včel je pro přežití celé kolonie důležité,“ říká Nieh. „Náš výzkum prokázal, že běžně používané pesticidy včely hned přímo neusmrtí, mohou přesto být příčinou zániku celé kolonie.“

References

  1. ^ Některá práva vyhrazena (creativecommons.org)
  2. ^ Studie vědců (www.nature.com)

Celý článek

Číst 1527 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)
Zveřejněno v RSS zprávičky

Z posledních chovatelských akcí

Aktuální Novinky

Titulka I 18 novinky web